Kaliforniya’nın gastronomi yıldızı Berkeley

Home / Gastronomi / Kaliforniya’nın gastronomi yıldızı Berkeley
Kaliforniya’nın gastronomi yıldızı Berkeley

Berkeley San Francisco’ya 20 km uzaklıkla ve okyanus kıyısında yer alan bir üniversite şehri. Ülkenin en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilen “University of California Berkeley”,  Nobel ödülü kazanmış birçok mezunu, seçkin akademik kadrosu ve 30.000 civarında başarılı öğrencisiyle Berkeley’de yer alıyor.

Üniversitenin şehre kattığı gençlik ve dinamizm ilk bakışta anlaşılıyor. Kitap evleri, kafeler, restoranlar ve hareketli gece hayatı şehre attığınız ilk adımla birlikte gençlerle dolu bir şehirde olduğunuzu müjdeliyor.

IMG_1606

Berkeley’de üniversite kesinlikle yaşamın merkezi denebilir. Bununla birlikte büyük yat limanı, Napa Vadisi ve San Francisco’ya yakınlığı turistik olarak cazibesini de arttırıyor.

Tüm bunların ötesinde Berkeley, dünyanın her yerinden gastronomi meraklılarını kendine çeken bir şehir. Şehrin kuzey bölgesi “Gourmet Ghetto” ismiyle tanınır. Günümüzde birçok restoran, cafe, butik ve sanat galerilerinin yer aldığı bölgenin “Gourmet Ghetto” ismiyle anılmaya başlaması 1970’lere rastlar. Gastronomiye ilgi duyan herkes Alice Walters ismini bilir. 70’lerden önce Amerikan Mutfağı denildiğinde, Çin ve İtalyan gibi etnik mutfaklar ile birlikte, dönemin “trend” yiyecekleri olan dondurulmuş gıdalar akıllara gelirdi. Bunların ötesinde hamburger ve patates kızartması dışında öne çıkan başka yiyecekleri de yoktu. Halen birçok kişinin zihninde yer alan Amerikan Mutfağı ile ilgili olumsuz izler de bu yıllardan mirastır.

IMG_1626

1971 yılında Alice Walters Berkeley’de “Chez Panisse” isimli bir restoran açıyor ve alışılagelmişin dışında taze, yerel ve mevsimsel ürünler kullanarak Fransız mutfağı etkisinde yepyeni bir menü ve “Kaliforniya Mutfağı” olarak anılan bir akımın öncüsü oluyor. Klasik Fransız tarif ve teknikleriyle Amerikan malzemelerinin kullanılması yeni bir tarz olarak çok ses getirdi. Öyle ki dönemin 3 michelin yıldızlı şefi Michel Troisgros bir süre Chez Panisse’de Alice Walters ile birlikte çalıştı. Restoranın dünyadaki popülerliği, beraberinde bölgede farklı birçok restoranın da açılmasına neden oldu.

berkeley2

Chez Panisse Kuzey Shattuck Avenue’deki gurme bölgesinde, aynı yerinde faaliyet göstermeye ve dünyanın her yerinden yeme içme meraklılarını kendine çekmeye devam ediyor.

berkeley3

Berkeley Gourmet Ghetto’yu birkaç gün ya da haftalık geziye sığdırmak oldukça güç. Yerel şarapların tadıldığı şarap barları, onlarca çeşit birasıyla “local brewery”ler, butik çikolata üreticileri, dünyanın çeşitli coğrafyalarından getirilmiş çaylar sunan “çay evleri”; Japon, Çin, Kore, Tayland, Hint, Arjantin, İtalyan; Fransız gibi onlarca etnik mutfak sunan restoranları, yine onlarca farklı peynir tadabileceğiniz yerel peynir üreticileri, nefis bagetlerin hazırlandığı ekmek fırınları, Perşembe günleri kurulan organik pazar “Farmer’s Market”i ve birçok festivaliyle Berkeley her lezzet gezginine keyifli bir yolculuk vaat ediyor.

berkeley5

Leave a Reply

Your email address will not be published.