TORİNO’DA “TORİNO’LU ŞABAN” OLMAMA KLAVUZU

Home / Gastronomi / TORİNO’DA “TORİNO’LU ŞABAN” OLMAMA KLAVUZU
TORİNO’DA “TORİNO’LU ŞABAN” OLMAMA KLAVUZU

Ya da daha başka bir deyişle “Torino’da nerelerde, neler yenir, neler içilir?”

Hiç uzun cümleler kurmayacağım. Bu yazıda sadece Torino ve Piemonte bölgesinde neler yedim, içtim; siz de giderseniz neler yiyip içmelisiniz kısaca anlatacağım.

Gastronomi bilginiz “anlıyorum ama konuşamıyorum” seviyesinde olabilir. Bu konuya özel ilgi duymuyor da olabilirsiniz. Yine de bu bölgeye yolunuz düşerse klasik “İtalya” tabaklarını aklınızdan çıkarınız. “Domates soslu spagetti”ler, “Napoliten Pizza”lar, pesto sosları, limoncello’lar bu bölgeye ait değildir. Mesela Torino’ya pizza yemeye gitmek, Gaziantep’e zeytinyağlı enginar yemeğe gitmekten farksızdır. Mutlaka Torino’da da çok iyi pizza yapan “pizzeria”lar vardır fakat kısıtlı ve değerli gezi programını yerel lezzetleri deneyerek geçirmek çok daha anlamlı olacaktır.

bicerin

1-) Torino’da kahve: BİCERİN

Torino’da en keyif aldığım yerlerin başında 1700’lerden beri açık olan kafeler geliyor. Bu kafelerde denemeniz gereken kahve Bicerin. Espresso, sıcak çikolata ve süt karışımından yapılıyor ve bir gün içinde bir bicerin asla yetmiyor. Torino’da bicerin için birkaç adres:

  • Caffe Al Bicerin
  • Caffe Torino
  • Caffe San Carlo
  • Caffe Fiorino

IMG_2140

2-) Pasta Tajarin

Tagliatelle’ye benzeyen; hamuru bol yumurta ile hazırlanan, ince, uzun, yassı makarna. Geleneksel olarak tereyağ ve beyaz trüf ile servis edilir.

IMG_2155

3-) Vitello Tonnato

İncecik dilimlenmiş dana eti, kremamsı ton balığı sosuyla servis edilir. En klasik Piemonte yemeklerinden biridir.

tonnato

4-) Carne Cruda

Beef tartar. Benim favorim. Çiğ sevenler için ideal.

5-) Agnolotti

Dana ya da domuz etiyle doldurulmuş küçük ravioli

6-) Gianduitto

Fındık ezmesi ve kakao karışımından yapılan yöreye özel çikolata. Geleneksel olarak piramit şeklindedir ve sarı yaldızlı kağıtlara sarılı olarak satılır.

barolo

7-) Şarap

Barolo, Barbaresco, Dolcetto, Barbera

Gerisi laf-ı güzaf, dahası yalan dolan 🙂

😎 Köpüklü Şarap

Hemen herkesin iyi bildiği ve severek içtiği “Prosecco”lar Kuzeydoğu İtalya’da Glera üzümünden üretilir. Kuzeybatı İtalya’da Piemonte bölgesinde Muscat üzümünden üretilen köpüklü şarap “Asti Spumante”dir. Çiçeksi ve meyvemsi aromalar içeren nefis bir aperatifdir.

IMG_2170

9-) Piemonte Langhe bölgesi Alba’da beyaz trüf

Eylül-Aralık arası –özellikle Kasım ayı- beyaz trüf için en doğru zamandır

10-) Alba ve Asti’de “The Vinyard Landscape of Piedmont”ta “Unesco World Herritage List” e dahil olan şarap bölgesini gezmek, üreticilerde tadımlar yapmak, yerel yemekleri bu bağ evlerinde ve köy” trattoria” larında tatmak gerekir.

IMG_2163

Son olarak Torino’da birkaç restoran önerisi:

  • MAGORABIN: 1 michelin yıldızlı restoranda Şef Marcello Trentini, yerel ürünleri modern ve yenilikçi bir bakışla yorumluyor. Şarap menüsü ve servis kalitesi 1 michelin yıldızının altında kalsa da ben beğendim ve denemeye değer buldum.
  • SCANNABUE: En klasik Piemonte yemeklerini deneyebileceğiniz, samimi, keyifli bir restoran
  • RISTORANTE SOLFERINO: Merkezi konum, kaliteli servis, geleneksel Piemonte mutfağı
  • SIGNORVINO: Harika bir şarap barı, öğle yemeği için keyifli bir restoran

IMG_2142

Leave a Reply

Your email address will not be published.