ARJANTİN MUTFAĞI: PARRILLA ve ASADO

Home / Seyahatler / ARJANTİN MUTFAĞI: PARRILLA ve ASADO
ARJANTİN MUTFAĞI: PARRILLA ve ASADO

Geleneksel Arjantin steakhouse’una “Parrilla” adı veriliyor. Parrilla’larda etler oldukça büyük boyutlardaki metal ızgaralarda (mangallarda) odun ya da kömür ateşinde pişiriliyor. Dünyaca ünlü Arjantin dana eti ile birlikte, sosis ve tavuk da bu restoranlarda servis ediliyor. Etin kendi olağanüstü lezzetinin yanında, kömür ateşindeki ızgaranın verdiği rayiha a da eklenince tarifsiz bir tat ortaya çıkıyor. Üstü açık mangalda çok uzun süre pişirilmeyen etler yumuşacık ve kendi suyunu kaybetmemiş olarak misafirlere sunuluyor.

Söz konusu Arjantin mutfağı olunca Parrilla ile birlikte Asado kelimesiyle de oldukça sık karşılaşıyoruz. İlk kez ülkeye gelen biri için bu iki kelime başlangıçta biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Ancak ikisini farklı tanımları var.

L1090683

Geleneksel Arjantin Asado’su dilimize barbekü(mangal) olarak çevrilebilir ancak gerçek bunun çok daha fazlasıdır. Asado’da gerçekleşen sadece et pişirme değil, kişilerin hayatlarındaki özel bir şeyi kutlamak için ailesi ve arkadaşları ile birlikte paylaştığı sosyal bir olaydır. Öğleden sonra başlayan bir Asado yemek, şarap ve sohbet eşliğinde sabahın erken saatlerine kadar sürebilir. Buenos Aires’de birçok apartmanda, orada yaşayan sakinlerin Asado yapabilmeleri için ayrılmış teraslar vardır. Ayrıca ülkede insanlar şehir dışındaki bahçeli evlerinde ya da çiftliklerde Asado’lar düzenlerler. Ancak Asadolar için ayrı restoranlar yoktur, bunlar özel organizasyonlardır ve sadece davet edildiğinizde katılma ve deneyimleme şansınız olabilir.

L1090552

Buenos Aires’de en sevdiğim Parrilla’lardan birkaçını paylaşmak isterim…

DON JULIO

L1090689

Çok sevimli bir aile işletmesi olan bu Parilla etlerinin lezzeti kadar samimi servisi ve dekorasyonu ile de bizi etkiledi. Şehrin bohem semti Palermo’da yer alan restoranın duvarlarını müşterilerin imzaladığı yüzlerce boş şarap şişesi süslüyor.

Guetamala 4691, Palermo, Buenos Aires

 

LA CABRERA

L1090551

Burası parilla her zaman popüler olduğu için mutlaka rezervasyon yaptırın. Sıkışık masa düzeni şık dekorasyonuyla bir tezat gibi görünse de ortamı oldukça samimi kılmış.

Etlerin lezzetini ise hayatınız boyunca hatırlayacağınıza eminim.

J.A Cabrera 5127, Palermo, Buenos Aires

 

CABANA LAS LİLAS

L1090557

Puerto Madero bölgesinde yer alan bu şık parilla, Buenos Aires’i anlatan gezi kitaplarında ilk önerilen restoranlardan biri. Diğerlerine göre daha pahalı ancak servis kalitesi, ortamın şıklığı ile bu fiyat orantılı. Etleri çok lezzetli, şarap seçeneği geniş.

Alicia Morteu de Justo 516, Puerto Madero, Buenos Aires

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.