Çadırımın önünde aslan kükredi

Home / Biraz Heyecan / Çadırımın önünde aslan kükredi
Çadırımın önünde aslan kükredi

 

Çocukluğumdan beri Afrika savanlarında geçen belgeselleri izlerim. Masai Mara’ya safariye gittiğimde gözlerimin önünde bu sahneler ve kulağımda Great Migration belgeselinde ki Tarkan’ın sesi vardı.

“Ya göç edecekler ya da ölecekler… Korkunç tehlikelere rağmen ilerliyorlar…”

L1140458

 

 

IMG_2063

Cangılın ortasında çadırıma yerleştim. Çadır dediğime bakmayın. Dışı bildiğimiz kaput bezi olsa da içi lüks bir otelden farksız. Cibinlikli yataktan, küvete kadar her şey var. Işık hariç. Gece için minnacık bir el fenerim var sadece.

IMG_2007

Ve nihayet gece oldu. Hava karardı. Ama ne karanlık! Tek bir ışık zerreciği bile yok. Zifiri karanlık, kör karanlık…

IMG_2020

Çadırımın önünde elinde mızrağı ile bir Masai yerlisi. Görevi ise sabaha kadar kapımda bekleyip, beni vahşi hayvanlardan korumak. Çadırımın fermuarını çekip, yolculuğun yorgunluğuyla hemen uykuya daldım.

IMG_1805Sabaha karşı 3 civarı bir hışırtı ile uyandım. Çok iri olduğunu hissettiğim bir hayvan, homurtular çıkararak çadırın çevresinde dolaşıyor. Ciddi bir korkuya kapılıp kapıdaki yerliye seslendim.

  • “ İma ! Are you there? What’s goin on? “

16 yaşlarında ve 45 kilo civarı olduğunu tahmin ettiğim İma cevap veriyor.

  • “ Don’t worry madam… I’m here “

Tabi ya korkacak ne var! Cesur yürekli İma kapımdayken hangi çılgın hayvan bana saldıracakmış, şaşarım!

IMG_1687

O gece sabaha kadar ve orada kaldığım tüm geceler yatağın içinde korku ile büzülüp uzaktan gelen sesleri dinledim. Nedense beni ısırma riski çok daha fazla olan yılan, böcek vs aklıma gelmiyordu da, bir fil gelip çadırı devirirse diye uykularım kaçıyordu. Kurt ulumaları, aslan kükremeleri, sırtlan çığlıkları ise şehirdeki korna sesleri kadar sıradandı.

IMG_1770

Aslında korkum hiç mantıksız değil. Aslandan söz ediyoruz. Bu kral abi koca zürafayı lüpletiyor da, incecik çadırı bir patisiyle yırtıp beni amuse bouche niyetine midesine indirmez mi? Yeri geliyor fil parçalıyor hayvan, İma’nın mızrağını kürdan olarak kullanmaz mı?

IMG_1739Neyse ki ne o gece, ne de sonrasında vahşi hayvanlara yem olmadım. Kahramanım İma’yı da asla unutmadım.

_MG_9785Aaa az kaslın unutuyordum. İlk gece o hışırtıyı çıkaranın kim olduğu ortaya çıktı. Sabah çadırımdan çıktığımda hayatımda gördüğüm en büyük, tek parça kaka ile karşılaştım. Orada delil bırakan gece ziyaretçisi dev su aygırı, az ilerideki nehirde suyun altından gözlerini çıkarmış bize bakıyordu. IMG_0024

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.