Çin işi, Japon işi, asıl adı Hashi…

Home / Gastronomi / Çin işi, Japon işi, asıl adı Hashi…
Çin işi, Japon işi, asıl adı Hashi…

Yaklaşık 20-25 cm uzunluğunda, eşit boyda iki tane ince çubuk… Tüm uzak Asya’da yemek yemek için 6 bin yıldan uzun süredir kullanılan bir gereç… Chopstick…

üç

Şimdi bir an durup aynı amaç için bizim kullandığımız çatalın geçmişine bakarsak, masalarda ilk kez 1500’lü yıllarda yer almaya başladığını görürüz.

Demek ki bizim tutmaya çalışırken parmak felci geçirdiğimiz bu çubuklar, sandığımız kadar işlevsellikten uzak değil. Aksine binlerce yıldır sofralarda yer aldığına göre belki de durup bir daha düşünmemiz lazım.

iki

Benim chopstick ile tanışmam 20’li yaşlarımın başına denk gelir. O yıllarda Uzakdoğu mutfağı ülkemizde pek bilinmezdi. Bilenler ve sevenler o yıllarda da vardı mutlaka ama restoran seçeneği yok denecek kadar azdı. Bir yurtdışı seyahatimde, Fransız bir arkadaşımın davetiyle gittiğim Japon restoranında ilk kez chopstick ile karşılaşmıştım. Sizin de tahmin edeceğiniz gibi hoş anılarla dolu bir akşam değildi benim için. Çubuklarla yemek yiyebilmek şöyle dursun, onları parmaklarımın arasında tutmayı bile becerememiştim.

bir

Yıllar geçtikçe, özellikle Uzakdoğu ülkelerine ve mutfaklarına ilgim arttıkça ve o coğrafyada zaman geçirdikçe chopstick ile yemekte uzmanlaştım. Öyle ki tabaktaki küçük bir fıstık ya da bir pirinç tanesinin benden kurtulma ihtimali kalmadı.

dort

Chopstickler Çin, Japonya, Kore, Vietnam, Tayland, Malezya, Filipinler, Myanmar, Tayvan ve Endonezya’da kullanılıyor. Bunlarla birlikte başta Amerika, Kanada ve Avusturalya olmak üzere birçok ülkede sıkça karşımıza çıkıyor.

pho24

Kullanış ve elde tutuş şekilleri ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Çubukları kullanırken kullanılan parmaklar ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği gibi; tutma yeri de farklı olabiliyor. Kimi ülkelerde çubuğun en üst tarafına yakın, bazılarında ise daha orta kısımdan tutuluyor.

Chopstickler genellikle plastik, bambu, ahşap ya da çelikten yapılıyor. Kimi zaman altın, porselen ya da yeşim taşından yapılmış olanları zengin sofralarda yer alıyor.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.