Hint Mutfağı

Home / Seyahatler / Hint Mutfağı
Hint Mutfağı

 

Hindistan yemekleri tıpkı ülkenin kendisi gibi renkli, canlı ve şaşırtıcıdır.  Ülkenin bölgeleri arasında gözlemlenen derin farklılıklar mutfağında da kendini gösterir. Oldukça geniş bir coğrafyaya yayılmış olan ülkede iklim koşulları gereği tarım ürünleri de her bölgede farklıdır. Birçok farklı din ve mezhebin bir arada yaşadığı Hindistan’da dini sınırlamalar da yemeklerin içeriğini etkilemiştir. Kısacası Hint mutfağı Hint medeniyeti kadar zengin ve geniştir. Mutfaktaki bu çeşitlilik ve renkliliğin cazibesine kapılmamak imkansızdır. Hindistan’da her günü ayrı bir yemek macerası olarak değerlendirmek gerekir.

 

 

 

IMG_9368

IMG_9371

Hint mutfağını deneyimlerken alışık olduğumuz tatlardan çok daha farklılarıyla karşılaşacağınız kesindir. Bunun öncelikli nedeni yoğun olarak kullanılan baharatlardır ve bazı yemekler oldukça acıdır. Bir diğer farklılık ise, inançları gereği Hint mutfağında hiç dana eti kullanılmamasıdır.

IMG_9377

IMG_9381

Kuzu ve tavuk etine sık rastlanır, vejeteryan beslenme de yaygındır. Sadece az sayıda otel restoranında rastlayabileceğiniz biftek ve hamburgerin dana yerine bufalo etinden yapılmış olma ihtimali yüksektir.

Hint mutfağı denildiğinde akla ilk gelen baharat “köri”dir.  Aslında bizim bildiğimiz anlamda köri diye bir baharat yoktur ve bizim tanıdığımız sarı renkli baharat karışımı olan köri ile asla benzeşmez. Köri Hint mutfağında en yaygın kullanılan sostur.

IMG_9392

Et, balık, tavuk ve sebze yemekleri için kullanılan, birbirinden oldukça farklı birçok çeşit köri sosu vardır. Yine sıklıkla kullanılan bir baharat karışımı da Garam Masala’dır. Kimyon, kişniş, karabiber, kakule, karanfil ve tarçından oluşur. “Masala” nın da köri gibi birçok çeşidi vardır. Pilav özellikle güney Hint sofralarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Hintliler yemek yerken çatal yerine ellerini kullanır. Parmak uçlarına aldıkları pilavı top haline getirip, bol baharatla lezzetlendirilmiş yemeklerin soslarına batırarak yerler. Yine de turistler için her restoranda çatal-kaşık bulunur.

IMG_9390

IMG_9347

Hint mutfağını bir bütün olarak değil de bölgelere göre incelemek çok daha doğru olacaktır. Kuzeydeki tandoriden güneydeki bol acılı köriye kadar her bölge kendi farklı lezzetlerine sahiptir. Kuzey Hindistan mutfağı hamur ürünleri ağırlıklıdır. Roti, chapati, naan ve parathas gibi… Güney mutfağının temeli ise pirinçtir ve deniz ürünleri çok sık kullanılır. Kuzeyin sosları keskin baharatlı, bol tereyağlı iken güneyde daha hafif soslu, hindistancevizi sütü içeren tabaklar karşımıza çıkar.

Ülkede çayın da özel bir yeri vardır. Kuzey Hindistan’ın Assam ve Darjeeling bölgelerinde yetişen çaylar dünyaca ünlüdür. Ancak Hintliler çayı bizim alışageldiğimizden farklı olarak baharatlarla tatlandırır ve mutlaka sütlü içerler.

IMG_9152

Geleneksel Hint yemeklerinden bazıları:

Biryani: Baharatlarla tatlandırılmış özellikle safran içeren, kuzu veya tavuklu çeşitleri olan pilav yemeği

Tandori: Yoğurt ve baharatlarla terbiye edildikten sonra fırında pişen tavuk eti.

Samosa: Üçgen şeklinde, sebze ile doldurulmuş börek

Dal: Mercimek yemeği

Kulfi: Süt, badem ve fıstıkla hazırlanan dondurma

Lassi: Yoğurtla yapılan ayran benzeri içecek

IMG_0255

“Hindistan’da bu lezzetleri nerede tadalım?” diyenler için birkaç öneri:

YENİ DELHİ: Bukhara Restaurant. ITC Maurya Hotel. Diplomatic Enclave, New Delhi

JAİPUR: Taj Rambagh Palace. Bhawani Singh Road, Jaipur

AGRA: Peshawri Restaurant . ITC Mungal Hotel, Fatehabad Road, Agra

KERALA: Malabar House. Parade Road, Fort Cochin, Kerala

UDAİPUR: Taj Lake Palace, Udaipur

IMG_0107

Leave a Reply

Your email address will not be published.