İsim, şehir, yemek, içki… Fransa…

Home / Gastronomi / İsim, şehir, yemek, içki… Fransa…
İsim, şehir, yemek, içki… Fransa…

Fransa’nın bir yemeğe, bir peynire, bir içkiye ismini vermiş; bu sayede tüm dünyada tanınmış şehirleri…

Camember1

Camembert: Yumuşak, kremsi yapıda, güçlü aromalı, inek sütünden yapılan, dünyanın belki de en çok tanınan peynirlerinden biridir. Yumuşak iç yapısının tersine dışı, içerdiği “penicillium camemberti” bakterisi nedeniyle sert, kabuksu niteliktedir. Her zaman yuvarlak, 12 cm çapında, ince bir tekerlek şeklindedir. Peynir önce kağıda sarılır, sonra kavak ağacından yapılan ahşap kutusunda paketlenerek satılır. Onlarca marka camember içinde “Le Châtelain” en iyilerden biridir.

Camembert: Normandiya bölgesinde yer alan Camembert “Fransa’nın en büyük küçük köyü” diye anılır. Bu bence harika bir tanımlama çünkü, 10km2’lik yüzölçümü, 200 kişilik nüfusuna rağmen dünyaca ünlü bir peynire, mimarisi bu peynir şeklinde yapılmış bir müzeye, peynirin yaratıcısı “Marie Harel”in müzeye dönüştürülmüş evine ve tanınmış bir camembert markası olan “President” in müzesi “Ferme Président” e ev sahipliği yapar.

hardal1

Dijon: Hardal tohumlarının ezilip -sirke yerine- koruk suyu ile sulandırılması ile üretilir. Günümüzde koruk yerine bölgede üretilen beyaz şaraplar kullanılır.

Dijon: Burgonya Bölgesinde yer alan küçük, keyifli bir şehirdir. Hardalı gibi bölgenin şarapları da dünyaca ünlüdür. Dijon’un likörü “Creme de Casis” siyah Frenk Üzümünden yapılır. Creme de Casis ve beyaz şarapla hazırlan kokteyl “Kir” yine Dijon’a ait lezzetli bir aperatiftir.

 

L1130339

L1130307L1130297

 

 

 

 

 

 

Pithivier: Milföy hamuru (puff pastry) ile hazırlanan bir tarttır. Geleneksel olarak badem ezmesi içerir, piti1ayrıca içinde erik veya vişne olabilir. Mantar, et ya da peynir dolgusuyla yapılan tuzlu çeşitleri de vardır.

Pithiviers: Kuzey Fransa’da Loire Bölgesinde yer alan 10 bin nüfuslu küçük bir şehirdir.

 

IMG_1432Cognac: Cognac bir brendy’dir. Yani Damıtılmış şaraptan üretilen, %60’a kadar varabilen yüksek alkollü içkidir. Büyük oranda şarap üretiminde kullanılmayan Ugni Blanc üzümünden yapılır. Genellikle yemek sonrası –digestif- içilir. Cognag şişelerinin etiketlerinde gördüğümüz VS, VSOP, XO, Hors d’age kısaltmaları Cognag’ın yaşlandırma süresi ve kalitesi ile ilgilidir.

Cognac: Aquitaine Bölgesinde yer alan bir şehirdir. Martell, Remy Martin, Hennessey gibi üreticileri ziyaret edip, tadımlara katılmak eğitici ve keyiflidir. Bunların haricinde şehirde beni heyecanlandıran ya da aklımda kalan bir şey olamamıştı.

IMG_1425

 

armanyak1Armagnac: Amagnac da aynı Cognac gibi brendy’dir. Cognag’da olduğu gibi şarap üretiminde kullanılmayan Folle blanche, Colombard, and Baco Blanc üzümlerinden üretilir. Etiketinde VS, VSOP, XO, Hors d’age kısaltmaları bulunur. Armagnac Brandy Fransa’ya ait en eski markalardan biridir.

Armagnac: Güney batı Fransa’da Bordeaux ve Toulouse şehirleri arasında yer alan bölgedir. Üzüm bağlarıyla çevrili, küçük köyleri, lezzetli mutfağıyla sakin ve keyifli bir seyahat  ve elbette Armagnac tadımı için güzel bir rotadır.

 

rokfor1Roquefort: Koyun sütünden üretilen, içerdiği “Penicillium roqueforti” bakterisi nedeniyle mavi küflü olan, kuvvetli aromaya sahip bir peynirdir. Çok seven kadar nefret edeni de çoktur. Salatalarda, ızgara bonfile ile veya olgun bir incirle birlikte yenince tadına doyum olmaz. Fakat hiç kuşkusuz Roquefort peynirine en çok yakışan, damakta zıtlıktan doğan uyumu en iyi tanımlayan örnek Sauternes şarabıyla birlikteliğidir.

L1130081Roquefort: Güney Fransa’da bulunan Roquefort bölgesi, sevimli köyleri, müthiş mutfağı, Rokfor üretimini öğrenip tadımlar yapabileceğiniz üreticileri ve peynirlerin olgunlaşma sürecini geçirdiği mağaralara yapacağınız gezilerle heyecan verici bir gastro-seyahat rotası.

 

Bu örnekleri Champagne, Cantal, Munster gibi çoğaltabiliriz. Bu şehirlerin ve bölgelerinin adlarının orada üretilen ürünlere verilmesi ve dünyada aynı isimle tanınmasının nedeni “Appellation d’origine contrôlée” (AOC) adı verilen coğrafi işaretleme sistemidir. Bu sistem sayesinde belirli bölgede üretilen tarım ürünlerinin sadece bu bölgeye özel olduğu devlet tarafından güvence altına alınır.

Bizim peynirlerimiz Ezine, Kars; Nar ekşimiz Antakya; sofralık zeytinimiz Gemlik; zeytinyağımız Ayvalık diye dünyada tanınmıyor ve dünyaya satılamıyorsa bunun sebebi üretimi standartlara bağlama ve coğrafi işaretleme sistemi için birkaç yüzyıl kadar geç kalmamızdır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.