Dünyanın en lezzetli mutfağını henüz bilmiyorum!

Home / Gastronomi / Dünyanın en lezzetli mutfağını henüz bilmiyorum!
Dünyanın en lezzetli mutfağını henüz bilmiyorum!

Dünya mutfaklarını tanımak için seyahat ettiğimi ve bu konuda yazılar yazdığımı öğrenenler bana şunu sorar: “Siz birçok ülke mutfağını denediniz, bizim Türk Mutfağı gibisi yok, dünyanın en güzel yemekleri bizim yemeklerimiz, değil mi?”

worldcuisine1Bu aslında bir soru değildir. Azıcık yemekten anlayan birinden kendi mutfağının eşsiz ve en lezzetli olduğunu duyup, onaylatma isteğidir.

Tek duymak istedikleri: “Evet kesinlikle haklısınız, bizim kuru fasulye-pilavımız gibi ikili yok bu koskoca dünyada” dır.

Ne zaman konu ile ilgili gerçek fikrimi söylemeye çalışsam “Aman canım sen yemekten ne anlarsın” bakışı fırlatıp, başka konuya geçerler.

worldcuisine2

İnsanların çocukluk hatta bebeklikten gelen yemek alışkanlıkları vardır. Bu alışkanlıklar yıllar içinde kişinin zevkine göre şekillenir. Edinilen bireysel yaşam tecrübeleri, artan gelir seviyeleri yemek alışkanlıklarına ufak farklılıklar, rafine zevkler katar ancak temel alışkanlıklar hiçbir zaman değişmez.

Sabah kahvaltısında beyaz peynir-zeytin yiyor, çay içiyorsak bunun sebebi bu kahvaltı şeklinin dünyada eşi benzeri olmayan, en lezzetli seçenek olması değildir. Çocukluğundan beri bacon ve fasulye ile kahvaltı eden bir İngiliz simit-peynir-çay ile yaptığı bir kahvaltı sonrası “şimdi bana kaybolan yıllarımı verseler” diye gözyaşı dökmeyecektir.

Elbette kişinin kendi yemek alışkanlarını sevmesi, değiştirmek istememesi olağandır. Bence yanlış olan subjektif bakışla kendi alışkanlık ve tercihlerimizi, “dünyanın en iyisi” gibi iddialı bir söylemle savunmamızdır.

Daha önemlisi “Dünyanın en iyi mutfağı” gibi bir tanımlama yapabilmek için, dünyanın tüm mutfaklarını denemiş olmak gerekmez mi?  “Şimdiye kadar denediklerim arasında en iyi mutfak Türk Mutfağıdır” söylemi çok daha kabul edilebilirdir.

worldcuisine5

Ben de henüz tüm dünya mutfaklarını tatmadım. Deneme şansı bulduklarım içinde çok sevdiklerim de oldu, bir daha asla ağzıma sürmek istemediklerim de… Kökleri çok eskilere dayanan kendi mutfağımızı çok seviyor, yepyeni lezzetlerle tanışmak için bir o kadar heyecan duyuyorum.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.