Nefis bir Fransız restoran geleneği: AMUSE-BOUCHE

Home / Gastronomi / Nefis bir Fransız restoran geleneği: AMUSE-BOUCHE
Nefis bir Fransız restoran geleneği: AMUSE-BOUCHE

Tek bir lokmadan söz edeceğim size. Minik ama hep hatırlanacak kadar lezzetli…

Amuse-bouche à la tomate et au fromage - photo référence AB16.jpg

Fransız Restoranlarında başlangıç yemeğiniz gelmeden hemen önce, şefin armağanı olan tek lokmalık yemekler servis edilir. Bu minik tadımlık lezzetler Amuse Bouche (amüs buş) olarak adlandırılır. Kelime anlamı olarak Amuse ağız, Bouche ise keyif, hoşluk anlamına gelir. Bu terimin tam bir Türkçe karşılığı yoktur ama “Ağız Keyfi” ya da “Damak Eğlencesi” olarak çevirmek yanlış olmayacaktır.

Şefin bir lokmada tüm hünerlerini sergilediği, az sonra yiyeceğiniz yemeğin ne kadar lezzetli olacağını gösteren küçük bir işaret gibidir.

Amuse bouche note à note

Amuse Bouche genellikle bir çeşit servis edilse de, bazen şefin tercihine bağlı olarak ardarda birkaç farklı ikram olarak sunulabilir.

Amuse Bouche olarak servis edilen lokma, yiyeceğiniz ana yemekle tamamen alakasız olabilir. Deniz ürünü, av eti, sebze, makarna ya da bir espresso fincanında çorba veya tek bir adet ravioli olabilir.

Servis edilen Amuse Bouche’un içeriği çok çeşitli olsa da sunumları her zaman estetik ve dikkat çekicidir. Kahve fincanları, likör kadehleri, gümüş kaşıklar sık rastlanan sunumlardan bazılarıdır.

Amuse Bouche’lar çarpıcı sunumları ve etkileyici lezzetleriyle çoğu zaman başlangıç ve ana yemekten daha fazla akılda kalıcı olabilmektedir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.