Fareli tapınakta çıplak ayak

Home / Best Popular / Fareli tapınakta çıplak ayak
Fareli tapınakta çıplak ayak

Kuzey Hindistan’ın Rajasthan eyaletinde küçük bir şehir Deshnoke. Şimdi sözünü edeceğim tapınak olmasa, herhangi bir turistin yolunun düşmeyeceği bir yer.

Tapınağın adı Kanri Mata Temple. Hindu tanrılarından Karni Mata’ya adanmış ve dışarıdan bakıldığında oldukça sıradan görünüyor. İnsanı şaşkına çevirmesi için ise içeriye bir adım atmak yeterli…

Karni Mata Tapınağı binlerce, on binlerce hatta belki de çok daha fazla fareyle dolu. Doğru okudunuz. FARE !!!

IMG_9813

Daha da vahim olan tapınağa sadece ÇIPLAK ayakla girilebiliyor. Çünkü Hindular bu farelere saygı duyuyor. Onları besliyor hatta daha da akıllara zarar olanı farelerle aynı kaptan yemek yiyorlar.

IMG_0302

Haklı olarak diyeceksiniz ki “ Bu farecikler niye burada cirit atıyor, bu insanların hepsi bir tür akıl hastası mı, burada neler oluyor?”

IMG_9818

Anlatayım.

Hindu tanrılarından Karni Mata’nın üvey oğlu gölde boğulur. Karni Mata ölüm tanrısı Yama’ya çocuğun dirilmesi için yalvarır. Yama merhamet gösterir ve çocuğu hayata döndürür. Ama fare olarak !!!

FARE

İşte hikaye bu… Ve şimdi sıkı durun. Ben bu tapınağa girdim, tabi ki çıplak ayakla !!! Allahtan azıcık akıl kalmış ki başımda, farelerle aynı tabaktan yemek yemeğe kalkışmadım.

Gerçi “yerel yemekmiş, çok değişik baharatlar kullanılmış” falan gibi gazlasalar ne yapardım bilmiyorum.

 

[Click For English Version]

Leave a Reply

Your email address will not be published.