HashTag FoodPorn

Home / Best Popular / HashTag FoodPorn
HashTag FoodPorn

Benim gençliğimde (Aydın Boysan’la yaşıt hissettim şu an) “porno” kelimesi öyle uluorta kullanılmazdı. Ayıptı. Annemiz ağzımıza biber sürerdi. Gel zaman git zaman ekmek, su gibi sıradanlaştı. Elbette doğru olan da buydu. Seks de yemek gibi insanın en temel ihtiyacı değil miydi?

Sosyal medyanın hayatlarımıza girmesiyle “foodporn” kelimesi de rahatça telaffuz edilir oldu. Bence “foodporn” gelmiş geçmiş en iyi hashtaglerden biri. İnsanın iyi yemekten aldığı zevk bu kadar kısa ve bu kadar iyi ancak böyle ifade edilebilir.

Yemek konusuna kafa yoran, yeni lezzetler keşfetmek için seyahat eden birçok tanıdığım var. Dünyanın bir ucunda yıllardır tanışmayı istedikleri şefin restoranında yemek yediklerinde, en sevdikleri bölgenin en iyi rekoltelerinden bir şarap içtiklerinde veya bir İskoçya seyahatinde muhteşem bir viski denediklerinde şunu söylediklerini pek çok kez duydum “Seksten bile iyiydi”. Elbette sosyal medya bunu bizden önce görmüş ve bu gibi durumlar için bir hashtag hazırlamıştı. “Foodgasm”

heinz1

Yemeği hatta suyu artık sadece hayatta kalmak için tüketmiyoruz. Hayatımıza kattıkları zevkin farkındayız ve doyumsuzca bu zevki katlamak için çabalıyoruz. Pazarlama uzmanı değilim ama emin olduğum bir şey var. Yemek ve seks her zaman satar. Her zaman ilgi çeker, talep görür. Misal Halkalı’da 3 oda 1 salon evleri olan gayet mütevazi bir siteniz var ve bunun reklamını yapıyorsunuz. Çok güzel, aşırı seksi bir kadın elindeki çikolatayı ısırıyor ve baygın bakışlarla ”iyi ki bu evi aldım” diyor. Çok tanıdık değil mi? Bu noktada o ev çoktan hepimizin bilinçaltında “alınabilir” olarak kodlanmış oluyor. Reklamlarda, filmlerde seks ve yemeğin birlikte nasıl kullanıldığına dikkat edin, bana hak vereceksiniz.

reklam1istiridye

 

 

Yemek ve seks deyince aklıma gelen diğer bir konu da, modumuzu zıplattığına inandığımız yiyecekler. Ki bunların başında çilek, çikolata, istiridye ve deniz kestanesi geliyor. Ne zaman masada bunlardan biri olsa manidar konuşmalar, bıyık altından gülüşmeler, “hadi inşallah canım yaaa” beklentisiyle lüpletiliyorlar. Fizyolojik olarak ne kadar işe yaradıklarını bilmiyorum ama “Eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmeleri” sebebiyle hayatlara bir ivme kattığına inanıyorum.

çıplaksuşi
Yemek ve seks teması birçok restoranda da kullanılıyor. Amerika’da Hooter’s zinciri; çıplak vücut üzerinde servis edilen sushiler; geçen ay Bangkok’ta gittiğim yerden tavana prezervatiflerle kaplı “Cabbages and Condoms”; Taiwan’da yemeklerin tabaklarda cinsel organ şekilleri verilerek servis edildiği “Funny Sex” gibi birçok restoran ciddi talep görüyor. (Funny Sex restoranı özellikle google’lamanızı tavsiye ederim)

IMG_9313

Bir kez daha söylemekte fayda var. Yemek ve seks her zaman satar. İkisi birlikte olunca daha çok satar. İster istemez “foodporn” temalı bir restoran bizim ülkemizde olsa nasıl olur diye düşünmeden edemiyorum. Bir nevi modern pavyon gibi mesela. Kimbilir belki cesur bir girişimci bunu yapar.

hooters1

Konu ne olursa olsun laf dönüp dolaşıp bir seyahat anısına geliyor. Gençlik yıllarımızda (Yine bir Aydın Boysan yaşıtı mod) bir grup arkadaş Kaliforniya’daydık. Bir akşam özellikle gruptaki erkeklerin isteğiyle Hooter’s a gittik. (Bilmeyenler için Hooter’s kızarmış yağlı tavuklar, sıradan burgerlar ve bol biranın olduğu dandik bir restoran zinciri. Burayı popüler yapan şey; uzun bacaklı, minicik şortlu ve kocaman memelerinin yarıdan çoğu t-shirtlerinin dışında olan kızların servis yapması)

Yemeklerimizi ve biralarımızı söylemişiz, “Hot” garson kızlar bizim çocuklara “Hi guysss, how you doinnnnn” diye yazılmaya başlamışlar. Bizimkiler ne yediklerinden bi haber, ağızları kulaklarında “One more beer gorgeous” şeklinde kızlara yürümekteler. Derken en koca memelilerden biri “Ayyy canımmm Türk müsünüz sizzzz, Santa Monica’ya hoş geldiniz, sekiz senedir buradayım, Birgül adım, Trabzon’luyum” diye giriş yapıp masamıza oturdu. Bizim ateşli çocuklarda geçici libido kaybı o an başladı. Muhabbet “bacım” kıvamına döndü. 90’ların sonunda Türkiye’den “Yeni Dünya”ya yeni giriş yapmış biz toy gençler için ciddi “foodporn” anısı olacak bir akşam, “Şimdi bi mıhlama olsa ne yerdik ama” gibi cümlelerle sonlandı.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.