Japonya ve Japon Mutfağı

Home / Seyahatler / Japonya ve Japon Mutfağı
Japonya ve Japon Mutfağı

 

Japon Mutfağı dünyanın en zengin, en renkli ve en güzel mutfaklarından biridir. Yemekler damağa olduğu kadar göze de hitap eder. Yemeklerin rengi, sunumu, küçük kaseler, estetik çubuklar hepsi bir ahenk içindedir. Japon kültüründe yemek sadece karın doyurmak değildir ve öğünler ritüel şeklinde yaşanır.

b7f5ef_c0b26ee4f9534362b59e0f19425d4b5d.jpg_srz_372_496_75_22_0.50_1.20_0.00_jpg_srz

 

Japon yemeği denildiğinde akıllara ilk suşi gelir ancak bu güzel mutfağın lezzetleri çok çeşitlidir. Izgaralar “tepenyaki, teriyaki ve yakitori”, kızartma “tempura”, dana haşlama “şabu şabu”, bir tür omlet ”okonomiyaki”, sote et “sukuyaki” ve diğerleri… Japon mutfağında bunların yanında çok zengin erişte çeşitleri vardır. Udon, soba ve ramen. Bu eriştelerden en kalın olanı Udon, buğday unu, su ve tuz ile yapılıyor, genellikle sıcak servis ediliyor. Geniş, çukur bir seramik kase içinde “daşi” adı verilen balık ya da sebze suyu içinde yeniliyor. Soba eriştesi içeriği ve kesim şekliyle Udon’dan farklı. Soba karabuğday unuyla yapılıyor ve bu nedenle rengi koyu oluyor. Kesimi spagettiye benziyor ve soğuk servis ediliyor. Ramen ise çin usulü egg noodle’a benziyor, hamuru yumurta ile yapılıyor. Udon gibi çorba-yemek şeklinde yeniyor ancak çorba stokunun neden yapıldığına göre farklı isimler alıyor. Balık stok, tavuk stok, miso ve sardalya gibi çeşitleri oluyor.
Japonya’da restoranlar belli spesiyaller üzerinde uzmanlaşmışlardır. Sushi restoranları ayrı, ızgara, tempura, okonomiyaki restoranları ayrıdır. Tek çeşitle sınırlı kalmak istemeyenler Japon meyhanesi olarak anılan İzakaya barları tercih edebilirler. “İzakaya barları Japonların iş çıkışı buluşup sosyalleştiği mekanlar olmasının yanı sıra, meze şeklinde sundukları tipik lezzetleriyle kaçırılmaması gereken adreslerdir.
Japonya’da ki restoranların kapısında kısa bir kumaş perde yer alır. Perde kapının dışına asılmış ise restoran açık demektir. Restoranlarda menü istemek yerine vitrinlere yerleştirilmiş plastik yemek örneklerinden seçerek yemeğinize karar verebilirsiniz.
Japon mutfağının tadını çıkarmak için nasıl olması ve nasıl servis edilmesi gerektiğiyle ilgili tüm önyargıları bir kenara bırakmak gerekir. Sıcak yemeğe alışık olduğumuz şeyler soğuk, ayrı yemeğe alışık olduğumuz şeyler beraber, pişmiş yemeğe alıştığımız şeyler çiğ ve hatta asla yemeği düşünmeyeceğimiz şeyler tabağımızda olabilir. Japon mutfağını tanıdığını düşünenler bile tadacakları bazı yemekler karşısında şaşkına dönebilirler.
Chef Selin EKİM

Leave a Reply

Your email address will not be published.