Sakın bana GURME deme !!!

Home / Gastronomi / Sakın bana GURME deme !!!
Sakın bana GURME deme !!!

Son dönemde mideni en çok bulandıran kelime ne diye sorarsanız tereddütsüz “Gurme” derim.

L1140779

Yemekle ilgili kurulan neredeyse her cümlede “gurme” yi duymamak mümkün değil. Markalar “gurme peynir”, “gurme jambon” gibi saçmalamaya başlayalı çok oldu. Sonrasında insanlar –prestij icabı- kendilerine bu sıfatı eklemeyi uygun buldular. “Ben zor beğenirim çünkü gurmeyim”. “Benim beyim yemeğe çok meraklı, tam bir gurme” gibi vecizleri hepiniz duymuşsunuzdur. Peki bu kulağa hoş gelen, insanı yemek hususunda statü sahibi(ymiş) gibi yapan Fransızca kökenli kelime nedir, ne değildir gelin birlikte bakalım.

L1100500

Gurme kelimesinin sözlükteki karşılığı “Yemek ve içki konularında uzmanlık derecesinde bilgi sahibi, seçkin yaşamdan zevk alan kişi”dir.

“Evet işte ben tam da böyle biriyim” diyorsanız, şunları da bilmenizde yarar var.

L1100514

Öncelikle “seçkin yaşamdan zevk alan” cümlesinde kast edilen, her gün foie gras yiyip, vintage şampanya içmek değildir. Burada anlatılan yumurta kırıp yiyecekseniz bile yumurtanın, tereyağının hatta tuzun kalitesi, tazeliği sizin için önemli olmalı. Nasıl bir tavada, hangi ısıda pişireceğinizi önemsiyor olmalısınız.

L1050669

Gerçek bir gurme ön yargısız, her yemeği denemeye açıktır. Peru’da fare şiş, Kenya’da ızgara timsah, Çin’de akrep tatmanız istendiğinde “Ay canım saçmalama ben gurmeyim, bunları ağzıma sürmem” derseniz, bu işten anlayan insanlar size gülerler. İşin kötüsü sadece ağızlarıyla da değil !!!

L1050663

“Yok ben her şeyi yerim, aslan gibi gurmeyim” diyorsanız geçelim diğer maddeye.

Gurme kişi dünya mutfakları, pişirme teknikleri, temel mutfak terimleri, tanımları, reçeteleri ile şarap konusunda teorik ve pratik bilgiye sahip olmalıdır. Yani bu ne demek? 3 tane 3 Michelin yıldızlı restoranda yemek yemiş olmak sizi en fazla görgü ve bilgi sahibi yapar, “gurme” olmak içinse teorik ve pratik bilgi, uzun yıllara yayılmış tecrübe gerekir, demek !!

Sakın bunlar da yeterli sanmayın.

L1020809

Şarapla ilgili sağlam teknik bilginiz olmalı. Dünyada önemli bölge ve üreticilerde tadımlar yapmış olmalısınız.

Amerika 950

Ayrıca iyi yemek yapabilmeli ve pişirdiğiniz malzemeyi iyi tanımalısınız. Hangi ayda hangi balık çıkar, kaz ne zaman kesilir, enginarın, süt kuzusunun zamanı nedir gibi, malzeme/mevsim ilişkisini bilmeniz lazım.

L1090241

İşte böyle… Ve inanın eksiği var fazlası yok !

Çevrenizdeki tüm gurmelere benden selam söyleyin.

Öptüm

Bye

Leave a Reply

Your email address will not be published.