Bistrom şekil yolumdan çekil

Home / Gastronomi / Bistrom şekil yolumdan çekil
Bistrom şekil yolumdan çekil

Bistro, Bouchon ve Brasserie üzerine bir yazı…

 L1000404

Biliyorsunuz bizde bir restoran açmak için gereken şartların başında havalı bir isim bulmak gelir. İyi bir muhit, bir de şöyle “cool” bir isim buldunuz mu tamamdır. Geriye kalan “ufak detaylar” nasılsa halledilir.

Havalı restoran ismi içinse genellikle Brasserie ve Bistro tercih edilir. Mesela “Arif Pide Pizza Brasserie” , “Fatma Ana Bistro Ev Yemekleri” gibi restoran adlarına maalesef sıkça rastlar hale geldik.

İşin daha da komiği ülke olarak Fransız mutfağı ve yemeklerine ilgimiz yıldızlar kadar uzaktır. Zaten belki de bu yüzden -Fransız mutfağını hiç tanımadığımızdan- bu kelimeleri yerli yersiz kullanırız.

Şimdi gelin hep birlikte bakalım, Brasserie, Bouchon ve Bistro nedir?

L1140781

Kelime anlamı birahane olan Brasserieler Fransa Alsace bölgesi kökenlidir. 1870 yılındaki Fransa-Prusya savaşı nedeniyle Alsace’dan taşınmak zorunda kalan bira üreticileri Paris’te yeni bir restoran anlayışını ortaya çıkarmışlardır. Günümüzde Paris yemek dünyasında ikon haline gelen brasserielerin restoranlardan farkı informal olmalarıdır. Brasserieler iyi yemek, özellikli bira ve şarap servis eden, canlı-hareketli mekanlardır. Birçoğunda istiridye standları bulunur, menuleri klasik Fransız ve Alsace yemekleri içerir.

L1130038

Bistrolar da yine Paris’e özgü yeme-içme mekanlarıdır. Brasserielerden farklı olarak günün her saati hizmet verirler. Menüleri klasik Fransız reçeteleri içerir. Az masaları vardır ve genellikle aile işletmesidirler.

L1130107

Paris’teki Bistroların Lyon şehrindeki karşılığı Bouchon (buşon)lardır. Paris bistroları ile Lyon bouchonlarının menüleri bazı yöresel yemekler dışında çok benzerler. Soğan çorbası, kiş, foi grass, moules mariniere gibi tipik Fransız yemekleri hemen her bistro ve bouchonun menüsünde yer alır. Bouchonların en belirleyici özellikleri kırmızı pötikareli masa örtüleri ve servis ettikleri Cotes du Rhone ve Beaujolais şaraplarıdır.

L1110984

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.