Şampanya patlatanlara bir tane de siz patlatın !!

Home / Gastronomi / Şampanya patlatanlara bir tane de siz patlatın !!
Şampanya patlatanlara bir tane de siz patlatın !!

Şimdi önümüz yılbaşı. Fazla coşkulu, kutlama tipi insanlara sıkça rastlamanız kuvvetle olası. Şampanya patlatanlara –hele şişeyi hunharca sallayıp, fıskıye muamelesi yapanlara- hiç acımayın. Bir tokat da siz onlara patlatın.

L1000383

Başlamadan önce; eğer yaşınız 18’in altındaysa hemen buradan uzaklaşın. Gidin test çözün, sivilcenize krem sürün, sevgilinize mesaj falan atın. Burada yetişkinlere özel bir konu konuşuluyor -hatta biraz da şiddet içeriyor-, dağılın!

L1000443

Dönelim patlatma konusuna. Öncelikle benim şampanya dediğime bakmayın. O benim genetik snobluğum neticesi dil alışkanlığımdır. Aslında burada ben tüm köpüklü şarapları kastediyorum. Efendim tüm şampanyalar köpüklü şaraptır ancak tüm köpüklü şaraplar şampanya değildir. Sadece Fransa’nın kuzeyindeki Champagne Bölgesinde; Pinot Noir, Pinot Meunier ve Chardonnay üzümlerinden üretilen köpüklü şaraplar şampanya adını alabilir. Geri kalanların tümü köpüren şaraptır. Şampanyadan başka İtalyan “Prosecco”ları, İspanyol “Cava”ları, Alman “Sekt”leri de iyi köpüklü şaraplardır.

L1000344

Diyelim ki bir restoranda kutlama yapıyorsunuz ve bir köpüklü şarap “açmaya” karar verdiniz (zinhar patlatmaya değil) Eğer hesabı siz ödüyorsanız ya da yanınızda ki kadın/adam ile ciddi bir ilişki düşünmüyorsanız şampanya yerine prosecco ya da cava söylemeniz ekonomik olarak doğru bir karar olacaktır. Cimri olduğunuzu belli etmek istemiyorsanız; “Prosecco ‘yu tercih ediyorum çünkü tankta fermente olduğu için, içinde barındırdığı fresh aromaları seviyorum” diyebilirsiniz. Yerse… Ki yer…

L1000540

Şaraplar “sek”, “yarı tatlı”, “tatlı” olarak sınıflandırılır. Köpüren şaraplarda ise sek yerine “Brut” ifadesi kullanılır. Doğal köpüren şaraplar şişede ve tankta fermentasyon olmak üzere iki şekilde üretilir. Her iki şekilde de şarabın köpürmesine sebep olan karbondioksit doğal karbondioksittir. Dışarıdan karbondioksit eklenerek yapılan köpüren şaraplar başta söz ettiğmiz fıskıyeciler içindir. İtibar etmemeniz gerekir.

L1000313

Şampanya kişisel olarak tarafsız kalmakta zorlandığım bir şaraptır. Geleneksel yöntemle üretilir ve şişede fermente edilirler. Bölgedeki serin ve değişken hava koşulları nedeniyle her yıl aynı kaliteyi yakalamak mümkün değildir. Çok iyi iklim koşullarında elde edilen şampanyalar özel olarak kullanılmak üzere ayrılırlar. Bazı şampanya şişelerinde gördüğümüz “Vintage” ibaresi bu anlama gelir ve fiyat olarak da kendini diğer rekoltelerden kolayca ayırır.

L1000722

Ortaçağda şampanya üretimi kiliselerde rahipler tarafından yapılırdı. Möet& Chandon’un dünyaca ünlü “Vintage”ı “Dom Perignon” adını 17 yy’da yaşamış, şampanya üreticisi rahipten alır. Bölgenin önemli şehirleri Reims ve Epernay ‘de yer alan önde gelen şampanya üreticilerinde (Möet&Chandon, Mumms, Taittinger, Mercier vs) tadım yapmak ve yer altında kilometrelerce uzanan mahzenlerinde dolaşmak tarifsiz bir keyiftir.

L1000496

Champagne Bölgesi şampanyaları kadar yemekleri ve enfes biralarıyla da dikkate değer. İnek sütünden üretilen peynir “Langres”, gül aromalı kurabiye “Biscuits de Reims” ve Flaman usulü ağır ateşte soğan ve birada pişen “Carbonnade de boeuf” kaçırılmaması gereken lezzetlerin başında gelir.

L1000717

Üretimi hassasiyet ve titizlik gerektiren, birçok inceliği olan, üretim süreci boyunca el emeği gerektiren, mahzende en az 4-5 sene geçiren, bu her damlası değerli şarabı yere göğe fışkırtmak kabul edilemez. Tüm bunlardan sonra, “Patlatalım da tokat mı, yumruk mu, tekme mi” derseniz, bu tamamen kişisel tercihinizdir.

L1000641

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.