Hangi çılgın bana gurme diyecekmiş, şaşarım!!!

Home / Gastronomi / Hangi çılgın bana gurme diyecekmiş, şaşarım!!!
Hangi çılgın bana gurme diyecekmiş, şaşarım!!!

“Bana gurme demeyin” diyorum, bozuluyorsunuz. Ama demeyin. Hatta mümkünse kendinize de demeyin. Bazen güzel bir yemek, iyi bir şaraptan sonra diyecek gibi oluyorsanız; “tutamıyorum kendimi, duysun tüm dünya, ben bir gurmeyim” demek istiyorsanız durun. Bu yazıyı okuyun.

 Birkaç ay önce bir yazı yazdım, “sakın bana gurme demeyin” dedim. Bir yeme içme sevdalısına “gurme” denilebilmesi için gereken asgari şartlardan söz ettim. Şimdi kaldığım yerden devam ediyorum.

 Efendim, yemek güzel şey. Gönül ister ki, çıtır çıtır kızarmış kalın kabuklu tam buğday ekmeğine incecik “Bordier” tereyağı sürelim. Üzerine bolca “Beluga Havyarı” ekleyelim. Flüt kadehlerimizi “Dom Perignon Brut Vintage” ile doldurup, şen kahkahalarla “Şekerim gurme de olmasak bu hayat çekilmez” diyelim.

scallop

Kaz ciğerini yanında “Sauternes” olmadan zinhar yemeyelim. Hatta “Chateau d’Yquem olmadan hayat nasıl tatsız olurdu değil mi bebeğim” tarzı cümleleri ağzımızdan düşürmeyelim.

Şaraptan anlarMIŞ gibi yapmak için üç-beş terim yeter, endişelenmeyin. İçinde apelasyon, maserasyon, sur lie geçen cümleler kuralım ki Vedat Milor’un tahtını sallayalım.

Hiç gülmeyin, ciddiyim. Sadece bu söylediklerimle bile gastronomi dünyasında saygın bir yer edinirsiniz. 2 saatlik bir eğitimle sizi çok havalı bir gurmeymişsiniz gibi yapabilirim, garanti ediyorum (eğitim ücretini öğrenmek için bana mail atabilirsiniz)

sarap

Ama dürüst olacağım. Bu eğitimle havalı olursunuz fakat malesef gurme olamazsınız. Çevrenizde konuyu sizden daha iyi bilen birine rastlama olasılığınız, hafta sonu Mars’a gitme olasılığınızla aynı olduğu için hiç endişe etmeyin, asla yakalanmazsınız.

Gastronomi sadece elitist bir zevk değildir. Yemek yolculuğu farklı kültürleri keşfetmek için çıkılacak en zevkli yollardan biridir. Bu yolculuk bazen sizi çok şaşırtır, midenizin hatta aklınızın sınırlarını zorlar. Gelin uzak coğrafyalarda insanlar neler yiyor birlikte bakalım.

selinvietnam

 

Peru: Izgara fare (OHHH NOOOO!!!!!!!)

Japonya: Canlı Ahtapot (Çiğnerken ağızdan kaçırmamak marifet, iyi tarafı: tencere kapağı açma derdine son)

Kenya: Timsah Eti ( Tanrı günahlarımızı affetsin !)

timsahkenya

Çin: Akrep, Deniz yıldızı (Artık evime dönmek istiyorum)

Vietnam: Kedi-Köpek eti (Sensin gurme!!!!!!)

Guetamala: Solucanlı Maya Yemekleri (Gurmeyim diyenin ağzına solucan girsin, amin)

SON SÖZ: Bakmayın siz, aslında gurmelik havalı bir şey değildir. Sosyal medyada kendine böyle isimler verip döner, lahmacun, kısır fotoğrafları paylaşanlara itibar etmeyin. Yemekte önce gözlerinize, sonra burnunuza ve tabi ki kendi damak tadınıza güvenin. Market rafları “gurme margarinler”, “gurme sucuklarla” doluyken, kendinize böyle sıfatları layık görmeyin 😉

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.