Tanrıların adası BALi

Home / Seyahatler / Tanrıların adası BALi
Tanrıların adası BALi

 

Julia Roberts’ın “Eat, Pray and Love” filmindeki ünlü Medicine Men Ketut Liyer benim de falıma baktı.

Şimdi gelin rengarenk Bali mutfağını keşfedelim. Medicine Men ve bana söyledikleri bir başka yazıda….

Bali kumsalları, ılık okyanusu, egzotik meyveleri, rengarenk ve iştah açıcı mutfağıyla her gezgini kendine çeken keyifli bir ada. Adanın yerel dildeki adı “tanrıların adası”. Bu adın nerden geldiğini daha adaya adım atar atmaz anlıyorsunuz. Her köşe başında bir tapınak, her sokakta tanrı heykelleri ve bu heykellerin önüne bırakılan adaklar adanın gerçek sahiplerinin tanrılar olduğunu düşündürüyor. IMG_4255

 

Hem etraftaki bu mistik hava hem de her adaya hakim olan sakin yaşam içinizi huzurla dolduruyor. Hele bu huzura adanın egzotik meyveleri, farklı mutfağı, lezzetli kahveleri eklenince unutulmaz bir seyahat neredeyse garantileniyor.

IMG_4443

IMG_4164

Yengeç dönencesi ile Oğlak dönencesi arasında yer alan ve Tropik kuşak olarak adlandırılan bölgeye aynı zamanda “Coffee Belt” yani kahve kuşağı da denir. İklim koşulları nedeniyle kahve üretimi sadece bu bölgede yer alan topraklarda yapılabilir. Endonezya da coğrafi olarak bu aralıkta yer alır ve dünyanın önde gelen kahve üreticilerindendir. Endonezya’nın en ünlü kahvesi Luwak aynı zamanda dünyanın en pahalı kahvesidir. Ülkenin Bali, Java ve Sunatra adalarında üretilir. Luwak rakuna benzeyen bir kedi türü bir hayvandır. Kahve çekirdekleri bu hayvana yedirilir. Çekirdekler bu hayvanın sindirim sisteminden geçerken fermante olur, dışkı yoluyla dışarı atılan kahve çekirdekleri işlenir ve kg fiyatı 300 euro civarında satılır. Her ne kadar Luwak kahvesinin üretim süreci iştah açıcı görünmese de, kuvvetli aromalı ve lezzetli bir kahvedir.

IMG_4317

IMG_4380

Bali mutfağında “yemek demek pilav demektir” dersek yanılmış olmayız. Her öğünde masanın ana yemeği pilavdır. Pilavın yanına ise sebze, et ya da deniz ürünleri eşlik eder. En bilinen ve denenmesi gereken yemekleri “rijsttafel”dir. Burada da ana aktör tabi ki pilavdır. Pilavın yanında küçük kaselerde et, sebze ve balık yemekleri getirilir. Bali mutfağını tanımak ve birçok farklı lezzetti deneyimlemek için rijsttafel en doğru seçimdir. Bir ada ülkesi mutfağının deniz ürünleri ağırlıklı olması doğaldır. Bali’de deniz ürünleri ve balıklar çok değişik ve bizim için oldukça farklı sayılabilecek baharatlarla pişirilir. Muskat, zencefil, zerdeçal, lemongras ve kimyon yemeklerde sıklıkla kullanılır. Bali halkı ağırlıklı olarak Hindu olduğundan dana eti bu mutfakta yer almaz.

L1100820

 

L1100816Ayrıca adada muz, hindistancevizi, mango ve papaya gibi aşina olduğumuz tropik meyvelerin yanı sıra jackfruit, starfruit, durian ve salak gibi daha az bildiğimiz meyveler de çok bol bulunur.

L1100812

Adaya seyahat edecek lezzet meraklıları için önerim Nusa Dua bölgesndeki Bumbu Bali restoran olacak. Bali mutfağını tanımak ve enfes bir rijsttafel deneyimi için Bumbu Bali en doğru seçim olacaktır.

L1100825

L1100811

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.