Tapas, Sherry, Sevilla…. Oh la la !

Home / Gastronomi / Tapas, Sherry, Sevilla…. Oh la la !
Tapas, Sherry, Sevilla…. Oh la la !


Sevilla’da tapas rotası… Nerede neler yedim, neler içtim. Bu yazıda…

 

CASA MORALES (Calle García de Vinuesa, 11)

Tapas turuna başlamak için bu geleneksel bar en doğru adres. Arka salonu şarap için kullanılan devasa çömleklerle kaplı, nostaljik ve ilginç bir mekan

– Jamon iberico bellota

– Pimientos de Padron (kızarmış yeşil biber) ve bir kadeh Manzanillo ile akşama başlayın.

Her barda 2-3 tapastan fazlasını sipariş etmeyin. Birçok farklı barda yiyebilmek, değişik tapaslar tadabilmek için karnınızı doyurmadan masadan kalkmaya gayret edin.

Buradan hemen yakınlardaki diğer bara geçiyoruz;

BODEGUITA ROMERO (Calle Harinas, 10)

-Pringa Montadito (Minik bun ekmeklerinin içinde ağır ateşte, uzun sürede pişmiş domuz yanağı)

– Papas Alinados (Patates Salatası)

– Espinacos con Garbonzos (Baharatlı ıspanak sote ve nohut)

Ben bu tapaslara Manzanillo ile devam ettim. Manzanillo birçok kişi için farklı, çoğu zaman alışması zor bir içki. Ağır mayalı, ekşimtırak tadı sevmeyenler olabiliyor. Ben tapaslarla uyumunu çok beğendim. Hoşlanmayanlar bu noktada şaraba geçmeli.

ENRIQUE BECERRA (Calle Gamazo, 2)

Önceki bara yine birkaç adım mesafedeki bu tapas bar, yemek kitabı yazarı sahibinin adını taşıyor. Eski moda dekorasyonu ve basık tavanıyla havası biraz kasvetli olsa da, yemekleri son derece lezzetli.

-Squid-Shrimp Brochette (Bebek kalamar ve karides şiş)

-Ajo Bianco (Soğuk sarımsak çorbası)

-Rabo de Toro (Boğa etli -Spanish Toro- minik hamburger) * kaçırmayın

Biraz mola vermek ve hafif yürümek için doğru zaman. Katedrale doğru yönelip , onlarca tapas barın olduğu hareketli sokaktan yürümeye devam edince, sıradaki bara geleceksiniz.

LA TERESAS (Calle Sta. Teresa, 2)

-Chorizo

-Pulpo Alinado (Ahtapot Salatası) *tokken 5 tabak yiyebilirim

Tapaslarla şarap mı, bira mı, manzanillo mu içtiniz bilmiyorum. Fakat şimdi bu barda bir kadeh 12 yıllık “Fino Tradicion” ya da yine 12 yıllık bir “Amontillado” ile geceyi noktalayın.

Triana tarafında yiyelim mi?

Ben birkaç yerde denedim.

Yediklerim lezzetli miydi? -Eh

Keyif aldım mı? -Hiç

Tavsiye eder miyim? -Hayır

Yazın, özelllkle Temmuz ayında Triana geceleri çok hareketli. Konserler, gösteriler, su gibi içilen biralar ve mojitolar, eğlenen insanlarla dolu sokaklar… Gece yarısına doğru Sevilla sokakları sakinleşmeye başladığında geceye devam etmek için köprüyü geçip Triana’ya gelmek iyi bir fikir. Fakat yemek konusunda burada hiç keyif alamadım. Marmara Bölgesinin yazlık meydanlarındaki aile çay bahçelerini andıran, sokak lambaları ve birkaç çıplak ampul ışığıyla aydınlanan iptidai masalarda,  kırık dökük tabaklarda servis edilen ortalama lezzetteki tapaslar yerine bu şehirde çok daha iyi seçenekler var. Yine de “Yok ben illa deneyip kendim karar vericem” derseniz, Bar Santa Ana’yı öneririm.

El RINCONCILLO Calle Gerona, 40

Sevilla’nın en eski tapas barı. 350 yıldır aynı yerde servis veren bu barı, Sevilla’ya gittiğinizi öğrenen birçok kişi önerecektir. Haksız da değiller. Tüm guide kitaplarda yer almasına, oldukça turistik bir nokta olmasına karşın her şey son derece lezzetli ve ortam son derece  keyifli. Eiffel önünde fotoğraf çekmek gibi burada tapas yemek her gezginin görevi.

 

Şarap alışverişi nereden yapalım?

Flor de Sal

Elbette hipermarketlerin raflarından, El Corte Ingles’in “gourmet” bölümünden azımsanmayacak kadar şarap aldığınızı;  şişeleri kırılmaması için iyi dileklerinizle birlikte valizdeki giyilmiş tshirt ve elbiselere sarıp, ayakkabılarla sabitlemiş olduğunuzu biliyorum.

Yine deCalle Carlos Canal 46’daki bu küçük şarap butiğine; market raflarında karşınıza çıkmayacak, küçük üreticilerin muhteşem şaraplarını uygun fiyata satın almak için uğramalısınız. Ya da sadece butiğin sahibi Andre’nin eğlenceli sohbeti ile İspanyol şaraplarını konuşmak için bile gitmelisiniz.

 

Peki hangi şarapları içelim?

Siz de benim gibi yaz aylarında, havanın 40 dereceye yakın olduğu bunaltıcı günlerde Sevilla’da olursanız çoğunlukla beyaz şarapları tercih edeceksiniz demektir.

İspanyol Beyazlarında– Albarino, -Verdejo ve -Godello üzümlerinden üretilmiş şarapları denemenizi öneririm.

Akşam serinlik çökmeye, akıllar kırmızıya kaymaya başladığında benim tercihim Ribera del Duero bölgesinin -Tempranillo’larından üretilen şaraplar oldu.

Pazar Yerleri

Beni tanıyanlar, sosyal medyadan izleyenler yerel pazarlara olan ilgimi bilir. Sevilla’da peynir, şarküteri, sebze vs gibi yerel ürünlerin satıldığı Triana pazarı son gidişimde beni hayal kırıklığına uğrattı. Yıllar önce Sevilla’ya geldiğimde burada müthiş lezzetli Jamon İberico’lar, Chorizzo’lar ve peynirler tatmıştım. Bu kez karşılaştığım pazar bırakın bir şeyler tatmayı, görüntüsüyle bile iştahımı kaçırdı. Bu son derece turistik, iç karartan Pazar yerine “Mercado de Feria”ya gitmenizi öneririm. Özellikle bir öğlen yemeğini bu pazardaki Cantina’daki (Mercado de Feria 98) taze deniz ürünlerine ayırmalısınız.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.