Yunanistan’da Kayak – Kaymakçalan Dağı-

Home / Seyahatler / Yunanistan’da Kayak – Kaymakçalan Dağı-
Yunanistan’da Kayak – Kaymakçalan Dağı-

Kayak için farklı bir alternatif ararken Kaymakçalan ile karşılaştım. O ana kadar Yunanistan benim için beyaz evler, masmavi deniz ve lezzetli yemekler demekti. Artık kayak için de vazgeçilmez rotalardan biri oldu. Gelin size biraz anlatayım, eminim buraya gelmek isteyeceksiniz.

Kaymakçalan (Voras) kayak merkezi Selanik’ten 120 km uzaklıkta. Yol arabayla 2 saat kadar sürüyor.

Kayak merkezinde farklı pistlere çıkan 4 tane lift, yeni başlayanlar için de 2 adet babylift var. Tüm liftlerde geçerli günlük bilet fiyatı çocuklar için 5 euro, yetişkinler için 10 euro. Bu liftlerle ulaşılan, farklı zorluklarda 10 tane pist var. Pist uzunlukları 1,5km ile 2,5km arasında değişiyor. Özellikle hafta içi kayak merkezi çok sakin, hatta bomboş desem daha doğru olur. Mesela bugün (Salı günü) tüm pistlerde kayak yapan kişi sayısı 20-30 kadardı. Dolayısıyla liftler bomboş, hiç sıra beklemeden çıkabiliyorsunuz.

Kaymakçalan kayak merkezinde bir şeyler yiyip içmek, kayağa ara vermek istediğinizde, geniş koltuklarına uzanıp dinlenebileceğiniz bir kafe var. Kafede fiyatlar şehir ile aynı. Hatta daha bile ucuz desem sanırım yanlış olmaz.

Yeme, içme ve liftlerde olduğu gibi kayak kiralama ve özel ders ücretleri de çok uygun. Günlük kayak/snowboard kirası 10 euro. Özel ders veren iki şirket var. Ben şiddetle “Red Ski School”u öneriyorum. Özel ders saati 40 euro ama benim selamımı söylerseniz size de 30 euro’ya indireceklerdir. Sahibi Basiliadis Giannis’i gitmeden önce ararsanız sizin için gereken tüm detaylarla ilgilenir. Snowboard yapıyorsanız mutlaka Peter’la, kayak yapıyorsanız Viki ile kayın, çok eğleneceksiniz.

Voras (Kaymakçalan) Dağının zirvesi 2528m. Zirvede Birinci Dünya Savaşında hayatını kaybeden askerlerin anısına yapılmış küçük bir kilise var. Buranın manzarası nefes kesici. Liftler zirveye çıkmıyor, buraya ulaşmak için kar motoru kiralamak gerekiyor.

Konaklama ise ayrı bir keyif. Kayak merkezine en yakın köy 17 km mesafede Agios Athanasios. Minicik çok ama çok güzel bir yerleşim yeri. Hepsi iki katlı olan küçük taş evlerden oluşuyor. Bu evlerin birçoğu kayak için gelen ziyaretçilere kiralanıyor. 4 kişinin konaklayabileceği evlerin gecelik fiyatı 60 euro civarında. Ben Aromas Elatis’de kaldım. Booking.com ‘dan alternatifleri bulabilirsiniz.

Agios Athanasios’da birçok kafe ve geleneksel Yunan menüleri servis eden restoranlar var. Taş binalarda yer alan, hemen hepsinde şömine olan bu restoranların birçoğunu denedim ve denediklerimin hepsini sevdim. İçlerinde en beğendiğim Kalyva oldu. Sahibi Giorgos Tarsounas’la mutlaka tanışın, sizinle bir kadeh uzo içmek isteyecektir ve ona da benim selamımı  iletmeyi unutmayın.

Son olarak yemekle birlikte uzo yerine şarap içmek isterseniz, Agios Athanasios’taki hemen tüm restoranlarda bulabileceğiniz Yunan şarap üreticilerinden Ktima Biblia Chora’nın Sauvignon Blanc’ı ve Gerovassiliou’nun Shiraz’ını öneririm.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.