Sağlıklı ve lezzetli… Vietnam Mutfağı

Home / Seyahatler / Sağlıklı ve lezzetli… Vietnam Mutfağı
Sağlıklı ve lezzetli… Vietnam Mutfağı

IMG_0129Uzak doğunun bu lezzetli mutfağında; ekşi, acı, tatlı ve  baharatlar damakta nefis izler bırakıyor, kokular ise adeta büyülüyor.

Vietnam mutfağı beş temel tat üzerine kurulmuştur ve her yemekte bu tatlardan en az birkaç tanesi kullanılarak lezzetli yemekler sofralara gelir. Bu beş temel bileşen; Balık sosları, karides ezmesi, soya sosu, pirinç, taze baharatlar, meyveler ve sebzeler Vietnam mutfağının temelini oluşturur. Reçetelerde en sık karşılaşılan lezzetlendiriciler, lemongras (limon otu), nane, kişniş ve fesleğen yapraklarıdır.

IMG_0272

Geleneksel Vietnam mutfağında tazelik ve dirilik her zaman ön plandadır; yağ ise minimal düzeyde kullanılır. Hal böyle olunca doğal olarak ülke mutfağı, dünyanın en sağlıklı mutfaklarından biri olarak kabul ediliyor. Protein ihtiyaçlarını ise genellikle balık, tavuk, domuz ve sığır eti ve çeşitli deniz mahsulleriyle karşılıyorlar. Budizm etkisinden ötürü ülkede ayrıca sıkı bir vejetaryan beslenme şeklini benimseyenler de çoğunlukta.

Ying Yang felsefesi Vietnam mutfağında yemekler servis edilirken gözetilen bir ritüel. Malzemelerin sezonunda kullanılması, yazın soğuk servis edilen etin kışın sıcak servis edilmesi, acının ekşi ile dengelenmesi gibi…

IMG_0403

Vietnam’da mutfak gelenekleri bölgeden bölgeye değişse de bazı kurallara her bölge sıkı sıkıya bağlı. Yemeğin sadece malzeme açısından tazeliği değil, pişme zamanı da çok önemli. Her şey, o an tüketilecek şekilde hazırlanıyor; burada temel amaç koku ve rengi kaybetmemek. Sebzeleri çoğunlukla çiğ tüketiliyor; illa ki pişirilecekse ya haşlıyor ya da vog tavada soteleniyor. Sonuçta yemeklerin alabildiğine renkli ve çeşnili olması ise ortak bir görüntü olarak Vietnam mutfağının ana karakterini oluşturuyor.

IMG_0562

Vietnam Mutfağından söz ederken belki de ilk önce sokak yemeklerini anlatmak gerekir. Tüm Vietnam’da kaldırımlar sabahın ilk saatlerinden itibaren alçak masa ve taburelerle dolar. Sabahtan gecenin ilerleyen saatlerine kadar bu masalar dolar taşar. Çok uygun fiyatlara, gerçek Vietnam lezzetlerini keşfetmenin en iyi yolu bu sokak satıcılarında yemektir. Temizlik ile ilgili aşırı hassas olanları zorlayacak bu deneyim, muhteşem tatları, aromaları keşfetmek isteyen lezzet gezginleri için unutulmaz bir deneyim olacaktır.

IMG_0558

Vietnam mutfağının en bilinen yemeklerinden bazıları:

Pho Çorbası: Geleneksel olarak sabah kahvaltısında tüketilen; et suyu, pirinç noodle, ince dilimlenmiş dana eti bazlı, taze otlarla çeşnilendirilen doyurucu bir çorba.

Bahn Mi: Fransız Kolonyal dönemin mutfakta bıraktığı izlerden biridir. Bu sandviç baget ekmeği içine et, turşu ve yeşillikler eklenerek hazırlanır.

Goi Cuon (Spring Rolls): Pirinç unuyla hazırlanan ince ve şeffaf yufkalara, karides ve yeşillikler eklenerek yapılan bir çeşit dürümdür.

Goi: Mango veya papaya ile hazırlanan salata. Çoğunlukla karides ve yer fıstığı içerir.

Hot Vit Lon: Embriyo halinde haşlanmış ördek yumurtası. Ördeğin yumurta içinde yeni oluşan embriyosu, bizler için hiç çekici olamasa da Vietnamlılar tarafından sevilen bir yiyecektir.

IMG_0326

Leave a Reply

Your email address will not be published.